Budapeszt – perła Dunaju

16-6-09

Podróże nie tylko poślubne

Anna Bielan

Stolica Węgier to miasto dziesięciu wzgórz, w którym na każdym kroku można spotykać coś ciekawego. Znajdziecie tutaj zabytki o wielowiekowej historii, gwarne bulwary, romantyczne zaułki, eleganckie restauracje, nastrojowe winiarnie, kafejki i cukiernie. W tych ostatnich skosztujecie wyśmienitych miejscowych specjałów.

Stolica Węgier należy do najpiękniejszych miast Europy, a ze względu na bliskość polskich granic jest od lat wybierana jako częsty punkt wizyt turystów. Dotrzeć tutaj można zarówno pociągiem, autobusem, jak i samolotem. Wybrać możecie się o każdej porze roku, ponieważ każda z nich odciska swe wyjątkowe piętno na tym starym mieście.
Wyspa miłości

Zwiedzanie można rozpocząć od przejazdu na wyspę św. Małgorzaty, z jej najpiękniejszymi parkami stanowiącymi zielone płuca stolicy Węgier. Miejscowi mówią, że miłość zaczyna się i kończy właśnie w tym miejscu, ponieważ te piękne zielone tereny były ulubionym miejscem spotkań zakochanych. Tutejsze ciepłe źródła zasilają odkryte baseny i eleganckie hotele zdrojowe. Małgorzata posiada w tym mieście również most swojego imienia. Mosty w Budapeszcie to na pewno budowle warte uwagi. Wszystkie powstały w XIX w., a najstarszy i najbardziej okazały z nich to Most Łańcuchowy nazywany również Mostem Széchenyiego. Stąd warto się udać do jedynego w Europie Muzeum Marcepanu. Bazylika św. Stefana położona niedaleko Mostu Łańcuchowego jest największym kościołem w Budapeszcie, a poświęcono ją pierwszemu węgierskiemu królowi Stefanowi I. Zwieńczona jest 96 metrową kopułą z mozaiką przedstawiającą Boga Ojca, a przy wejściu znajduję się tympanon z Maryją oraz węgierskimi świętymi.

…ciąg dalszy w najnowszym wydaniu Magazynu Ślubnego nr 6/2016 listopad/grudzień lub na stronach Magazynu Ślubnego ON-LINE – www.magazynslubny.pl/on-line. Polecamy!