1

artsize

2

2

3

ads-2

4

14-3

5

14-4

6

14-5

All in One Test

bialokosz_strona_magazynslubny
btl
reklama_3

Oświadczyny i zaręczyny

Email Drukuj PDF

Poradnik Ślubny

Jak wypada się oświadczyć i zaręczyć?

Obecnie zwyczaje związane z zawieraniem małżeństwa uległy rozluźnieniu i nie podlegają już tak ścisłym wymogom jak kiedyś. Uwaga ta dotyczy zarówno oświadczyn, jak i zaręczyn – można zauważyć, że często traktuje się je równorzędnie, a przecież są to dwa następujące po sobie, ale nie mające takiego samego znaczenia wydarzenia.

OŚWIADCZYNY to prośba o rękę ukochanej kobiety padająca ze strony mężczyzny. Dawniej, kiedy córka podlegała władzy ojca, młodzi musieli uzyskać jego zgodę na małżeństwo. Czasy się jednak zmieniły i z reguły narzeczeni sami decydują o swojej przyszłości.
Wydaje się, że najlepiej jest, kiedy oświadczyny będą spotkaniem tylko we dwoje, ponieważ chłopak nie będzie dodatkowo zestresowany obecnością rodziców, a dziewczyna może szczerze odpowiedzieć, co myśli o wyznaniu ukochanego.
Potem jednak należy zorganizować rodzinne spotkanie i powiadomić rodziców o Waszej decyzji. Oświadczyny odbywają się w domu narzeczonej i powinny mieć uroczystą oprawę.
Warto, aby narzeczony dobrze się zaprezentował, ponieważ nada w ten sposób znaczeniu podjętej decyzji oraz zaświadczy o szacunku, jaki żywi dla rodziców i ich córki. Garnitur oraz  kwiaty dla teściowej i narzeczonej są więc niezbędne. Rolą dziewczyny jest natomiast uprzedzenie rodziców o oświadczynach i przygotowanie eleganckiego obiadu lub kolacji.
Po przyjściu i wręczeniu kwiatów narzeczony może podjąć swobodna rozmowę, a potem dopiero powiedzieć rodzicom, że zamierzacie się pobrać i prosicie ich o wyrażenie zgody. Może też oczywiście przygotować sobie zawczasu gładką przemowę, aby zminimalizować stres. Rodzice będą zadowoleni, że liczycie się z ich zdaniem i powinni życzliwie spojrzeć na Wasze plany. A wiadomo, że pragniecie ich wsparcia przy organizacji ślubu. Teraz warto też  wstępnie omówić sprawy organizacyjne: termin, plany, wyobrażenia.
Na oświadczynach ustalcie, czy planujecie zaręczyny. Wówczas rodzice dziewczyny powinni zaprosić na tę uroczystość rodziców chłopaka do siebie. Pozwoli to wszystkim na uczestniczenie w uroczystości, bliższe poznanie się oraz rozmowy o weselu. 
Narzeczony powinien zawiadomić swoich rodziców o planowanym małżeństwie. Najlepiej jeżeli wraz z narzeczoną odwiedzi ich po oświadczynach. Rodzice mają czas i szanse na zaakceptowanie Waszej decyzji oraz poznać termin zaręczyn.

ZARĘCZYNY to z kolei wzajemne przyrzeczenie sobie małżeństwa. Najczęściej przybiera formę uroczystego przyrzeczenia, po którym młodzi zostają oficjalnie uznani na narzeczonych.
Najlepiej wyprawiać je w domu narzeczonej jako wieczorne przyjęcie dla najbliższej rodziny i przyjaciół. Tak więc obok rodziców obydwu stron, mogą pojawić się inni członkowie rodziny oraz znajomi. Jeżeli nie ma na to warunków, spokojnie można urządzić osobne imprezy dla rodziny i znajomych.
Rolę gospodarza domu pełni ojciec dziewczyny, który informuje obecnych, że narzeczeni planują się pobrać, a dzisiaj zaświadczą o tym zaręczając się.
Jednoznacznym symbolem tego będzie pierścionek zaręczynowy. Przed przyjęciem para z reguły wybiera się razem na zakupy, a wyboru dokonuje wg zasobności portfela. Nie warto skąpić na takim pierścionku – jest on wyrazem Waszych gorących uczuć i pozostanie pamiątką na całe życie. Dziewczyny pragną złotego pierścionka z brylantem lub innym kamieniem szlachetnym, ponieważ jest on ponadczasowy. Jednak nie wszyscy decydują się na taki zakup – wielu młodych ludzi kupuje pierścionki srebrne, z cyrkonami lub perłami. Jedno jest pewne – pierścionek musi być, bez niego nie ma zaręczyn. Ma on też znaczenie magiczne, ponieważ jego kolisty kształt, podobnie jak w przypadku obrączki, symbolizuje ciągłość, brak początku i końca, trwanie w miłości.
Kulminacyjnym punktem spotkania jest wręczenie przez chłopaka pierścionka zaręczynowego. Zwyczaj nakazuje, aby podarował go dziewczynie, a następnie nasunął na czwarty palec lewej ręki. Ta z kolei powinna zacisnąć dłoń, ponieważ ma to gwarantować trwałość związku. Ponadto sądzi się, ze jeżeli pierścionek zatrzymał się na ostatnim stawie jej palca, będzie doskonalą żoną.

Narzeczeni, którzy pragną powiedzieć całemu światu o swoim szczęściu, mogą zorganizować większe party – w domu lub klubie. Tutaj nie obowiązują żadne sztywne zasady – ważne, aby się dobrze bawić.

Pomysły na nietypowe oświadczyny i zaręczyny:

▪ na kinowym ekranie – kina świadczą usługi specjalne
▪ na billboardzie, w prasie, w internecie – w formie ogłoszeń
▪ podczas lotu balonem – można taki wynająć
▪ w trakcie przejażdżki luksusową limuzyną, bryczką lub innym nietypowym pojazdem
▪ W Wigilię,  Walentynki, Wielkanoc
▪ na billboardzie, w prasie, w internecie
▪ w każdym miejscu, które uznacie za właściwe właśnie dla Was!