Wyspa jak wulkan gorąca

kuba

Agata Kotecka

Podróże nie tylko poślubne

Kuba, kraj rządzony przez Fidela i Raula Castro, obejmuje swoim obszarem największą wyspę na Karaibach oraz liczne okoliczne wysepki. Ogółem jego powierzchnia wynosi ok. 111 tys. km², na których mieszka blisko 11,5 mln ludzi. Stolicą Kuby jest Hawana, pozostałe ważne miasta to położone na południowym zachodzie Santiago de Cuba i bardziej centralnie zlokalizowane Camagüey. Każde z nich warte jest poznania!
Na Kubę najszybciej można się dostać, lecąc samolotem. Znajduje się na niej kilka lotnisk międzynarodowych, a głównym portem lotniczym jest José Martí International Airport, znany również jako Rancho-Boyeros Airport. Wyruszając z Polski, należy przewidzieć przesiadkę w jednym z europejskich miast, typu Madryt, Paryż lub Londyn. Ceny lotów różnią się w zależności od pory roku i aktualnej koniunktury gospodarczej.

W Hawanie czas się zatrzymał
Hawana to stolica Kuby położona nad Zatoką Meksykańską, będąca głównym węzłem komunikacji lądowej, morskiej i lotniczej. Jest to zarazem największe miasto i port na Karaibach, stanowiące główny ośrodek przemysłowy kraju. Rozwija się tutaj przemysł tytoniowy, petrochemiczny, włókienniczy, elektromaszynowy. Nic więc dziwnego, że mieszka w nim prawie 2,2 mln ludzi. To tutaj znajdują się wspaniałe zabytki architektury kolonialnej. Cała tzw. Stara Hawana, czyli Habana Vieja, jest pełna perełek architektonicznych wpisanych na listę UNESCO. Należą do nich, np. promenada, Muzeum Rewolucji Kubańskiej, mieszczące się w dawnym pałacu prezydenckim dyktatora Batisty, Plac Katedralny otoczony zabytkowymi kamienicami z wyróżniającym się budynkiem barokowej katedry, zamek i fort Morro oraz zamek de la Real Fuerza z XVI w., kościół, klasztor i ratusz miejski. Chodząc tutaj oddycha się klimatem dawnej Hawany. Tworzą go również stare zabytkowe samochody, ponieważ stosunkowo niedawno zniesiono zakaz importu aut, obowiązujący od 1959 r. Kuba jest dziś motoryzacyjnym skansenem z 50-letnimi Cadillacami i starymi samochodami produkcji radzieckiej.
W Hawanie trzeba również zobaczyć Kapitol, który powstał w 1926 r. i aż do 1959 r., kiedy to Castro wkroczył na czele wojsk partyzanckich do miasta i objął funkcję premiera, pełnił rolę siedziby parlamentu. Ozdobą budynku zbudowanego w stylu renesansowym są masywne, wykonane z brązu drzwi, na których znajdują się płaskorzeźby przedstawiające sceny z historii Kuby, poczynając od jej odkrycia przez Krzysztofa Kolumba w 1492 r.

Żywa historia
Zamek Castillo del Moro San Pedro de la Roca posiada równie długą i tajemniczą nazwę, co historię. Położony jest ok. 8 km od miasta Santiago, u brzegu zatoki Bahia de Santiago w południowo-wschodniej części Kuby. Znajduje się w nim Muzeum Piratów, ponieważ w przeszłości miasto wielokrotnie było plądrowane przez korsarzy angielskich, francuskich i holenderskich. Pod koniec XVII w. włoski architekt Giovanni Bautista Antonelli rozpoczął budowę twierdzy strzegącej wejście do portu, która ukończona została na początku XVIII w. Nie sposób nie wspomnieć o przepięknych widokach i imponującej wielkości zamku. Całość składała się m.in. z bramy, wałów ziemnych, dziedzińców, kwater załogi, magazynów, platformy obserwacyjnej, fosy i bastionów. Obecnie świetnie zachowana twierdza wpisana jest na listę światowego dziedzictwa UNESCO.
Zaskakująca nowoczesność
Varadero, najbardziej znana plaża na Kubie, zwana jest również Playa Azul, czyli „niebieską plażą”, ponieważ w pogodny dzień nie widać różnicy pomiędzy niebem a ziemią. Położona ok 140 km na wschód od Hawany jest dla Europejczyków egzotycznym rajem, do którego najczęściej przyjeżdżają od grudnia do lutego. Jest to najlepszy okres, ponieważ od maja do października występują opady deszczu, a od sierpnia do listopada pojawiają się huragany Najbliższe międzynarodowe lotnisko, Juan Gualberto Gómez International Airport (VRA), znajduje się w odległości ok. 40 km na zachód od Varadero. Do kurortu można dotrzeć taksówką lub wypożyczonym samochodem. Znajduje się tu wszystko, czego potrzebują Narzeczeni spragnieni nurkowania, pływania na jachtach, żaglówkach, kajakach, kanoe, rowerach i nartach wodnych, gry w golfa, skydivingu oraz skoków ze spadochronem. Szeroka na 100 m plaża przyciąga białym, drobnym piaskiem, palmami, wypożyczalniami parasoli i leżaków, hotelami, barami i dyskotekami. Komu nie chce się leniuchować, może popływać z delfinami, odwiedzić park wodny, wybrać się na wycieczkę statkiem ze szklanym dnem czy zwiedzanie jaskiń. Wszystkich atrakcji nie sposób tu wymienić. Restauracje oferują, oprócz kuchni kubańskiej, całą gamę smaków kuchni włoskiej, hiszpańskiej czy azjatyckiej. Przed wyjazdem warto zaopatrzyć się w środki przeciwko komarom tropikalnym oraz moskitiery. Nadmienię jeszcze, że nie trzeba mieszkać w hotelu all inclusive, ale można się zatrzymać w kampingu. Wtedy ceny staną się bardziej przystępne.

Zwiedzanie Kuby to jedna z najpiękniejszych przygód, jaką mogą przeżyć Narzeczeni, ponieważ takiego klimatu i uroku, nie znajdziecie w żadnym innym miejscu na świecie.

8481845  Plaża Varadero i typowy mobilny stragan z pamiątkami
21298959 Zamek San Pedro de la Roca del Morro obok miasta Santiago de Cuba
Havana – stare kamienice i charakterystyczne dla kubańskiego krajobrazu amerykańskie auto z lat 50-ubiegłego wieku
Budynek Capitolu w Havanie